Kas ir megabaiti un megabiti?

Cilvēki mūsdienās izvēloties interneta pieslēgumu, kā galveno faktoru skatās, cik ātrs ir internets, kas viņam ir pieejams. Parasti, aprakstot interneta ātrumu, tiek izmantota atmiņas apjoma mērvienība megabiti.

Megabitus mēdz apzīmēt ar Mb vai Mbit. Visbiežāk interneta ātrums tiek mērīts kādā no laika vienībām – visbiežāk tās ir sekundes un apzīmē ar  Mb/s vai Mbps.

Kad tiek nolemts iegādāties interneta pieslēgumu, cilvēki bieži vien apjūk pie tarifu plāniem, cik tad ātrs ir internets katrā no plāniem. Šajā ziņā maldīgi tiek uzskatīts, ka megabaiti un megabiti ir viens un tas pats, jo vārdi ir ļoti līdzīgi un saīsinājumi vēl līdzīgāki (Mb un MB).

Megabaiti pārsvarā tiek izmantoti lai apzīmētu atmiņu lielumu (cietajiem diskiem, zibatmiņām utt.) vai kādu failu lielumu (mūzikas fails, dokuments, filma utt.) un tie tiek apzīmēti ar MB. Datoru ēras sākumā 1 megabaits šķita ļoti liels informācijas daudzums, bet mūsdienās vienas bildes izmērs vien ir vidēji 1.5 MB. Ja megabaitus izmanto kā datu pārraides ātruma mērītāju, tad tie tiek apzīmēti ar MBps (megabaiti sekundē).

Biti no baitiem atšķiras ar to, ka biti ir mazāka informācijas vienība (binārkods, kuru apzīmē ar binārcipariem 1 un 0), un 1 baitā ietilpst 8 biti (8 binārciparu virkne). Tālāk no baitiem jau tiek izveidoti pārējie informācijas daudzuma apzīmējumi.

Vieglāk šos lielumus ir izprast apskatot no mazākās vienības līdz megabaitiem.

Visiem pazīstamākās datu daudzumu mērvienības ir šādas:

  • 1 bits – mazākā vienība
  • 1 baits – 8 biti
  • 1 kilobaits – 1024 baiti – 8192 biti
  • 1 megabaits – 1024 kilobaiti – 1048576 baiti – 8388608 biti

Toties 1999. gadā Starptautiskā mērvienību sistēm (SI) norādīja, ka

  • 1 kilobaits ir 1000 baiti
  • 1 megabaits -ir 1000 kilobaiti utt.

Bet ikdienā joprojām tiek lietota iepriekšējā mērvienību sistēma ar skaitli 1024, neskatoties uz to, ka 1 kg ir 1000 g un 1km ir 1000m.

1 megabaitā ir 8 megabiti jeb 1 megabitā ir 0.125 megabaiti. Piemēram, ja interneta ātrums ir norādīts kā 80 Mb/s, tad tas būs 10 MB/s.

Mazākās vienības biti un baiti interneta ātruma noteikšanai tiek izmantoti ļoti reti, visbiežāk tie tomēr ir megabiti (Mbps), kilobaiti (KBps) un kilobiti (Kbps).

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *